Отруєння Парацетамолом – як уникнути передозування і наслідків

Всім добре відомий парацетамол може бути не тільки рятівним засобом від жару і болю, а й реальною загрозою для організму людини. Так чим небезпечний парацетамол, як довго і скільки таблеток парацетамолу можна приймати, які його користь і шкода, і чи можна отруїтися парацетамолом?

Парацетамол або Ацетомінофен – це нестероїдний речовина, яка випускається у вигляді окремого лікарського засобу або входить до складу інших ліків під різними торговими назвами і марками (наприклад, Доламін, Пенталгін, Колд-флю). «Чистий» препарат виробляється у вигляді таблеток, капсул, рідких форм для дорослих і дітей, розчину для внутрішньом’язових ін’єкцій і ректальних свічок.

Для парацетамолу характерно виражену жарознижуючу дію, і він може помірно знімати біль, який не обумовлена запаленням.

Ця речовина не робить згубного впливу на слизові оболонки шлунку, навіть в разі його перорального прийому. Однак, для досягнення швидкого ефекту слід приймати не таблетовані, а «рідкі» форми або свічки.

Як приймати парацетамол правильно

Прийом парацетамолу вимагає точності, а для дорослих є ще й суттєве обмеження – заборонений прийом алкоголю, який обов’язково посилить навантаження на нирки і печінку.

На замітку! Особам, які беруть алкоголь регулярно, рекомендовану для всіх дозування парацетамолу слід знизити як мінімум на 1/3.

Якщо лікування парацетамолом відбувається самостійно, то в першу чергу треба уважно вивчити інструкцію в пунктах «Протипоказання» і «Прийом з особливою обережністю».

Далі, в незалежності від віку, для ефективного впливу препарату необхідно перед кожним його прийомом почекати 1 або 2 години після їжі. Чи можна пити парацетамол відразу ж після або до прийняття їжі? Можна, але в першому випадку різко знизиться його терапевтичний вплив, а в другому, – можуть виникнути небажані наслідки з боку підшлункової залози.

Також слід не забувати, що будь-яку форму цих ліків потрібно запивати великою, мінімумом 100 мл, кількістю води. Винятком є постановка ректальних свічок і ін’єкцій – тут не потрібна вода і можна не орієнтуватися на прийом їжі.

Правила прийому для дорослих

Таблетки (200, 350, 500) слід застосовувати тільки дорослим і підліткам з масою тіла більше 50 кг. Суспензія і сиропи (250/5 мл, 500/5 мл) також призначені тільки для дорослих і дітей старше 12 років з вагою більше 40 кг.

Існують наступні правила дозування для дорослих (поруч в дужках наведені цифри для людей з нирковою недостатністю):

  • середня разова доза – від 200 до 400 мг, (250 мг);
  • максимальна разова доза – 500 мг, (300 мг);
  • максимальна добова доза парацетамолу – 3 000 мг (1 500 мг).

Зазначені разові дози можна пити 2-3 рази на добу, але бажано дотримуватися рівні проміжки між прийомами – мінімум 4 години, але при наявності ниркової недостатності проміжок часу повинен бути збільшений до 8 годин.

Свічки ставлять від 1 до 4 рази за добу, з інтервалом в 4 години. Разова доза не повинна перевищити 1 000 мг, а добовий максимум – 4000 мг.

Правила прийому для дітей

Дитячі форми парацетамолу – суспензія із зменшеною кількістю активної речовини і свічки. У разі необхідності можна скористатися і дорослими формами, відповідно вирахувавши потрібну дозування в мл або розділивши свічку навпіл або на 1/3. Час інтервалів застосування «дитячих» форм такої ж, як і у дорослих – мінімум 4 години.

Проте, педіатри радять використовувати свічки і суспензію в порядку, який буде залежати від t тіла і реакції дитячого організму:

  • Якщо у дитини t тіла підвищується до 38 ° С – застосовують свічки. У разі успішного зниження температури їх продовжують ставити.
  • Якщо свічки з парацетамолом не принесли бажаного результату, від них слід відязикатися і почати вживати сироп.


Допустима доза парацетамолу для дітей

Максимальні добові дози в залежності від віку дитини та / або його ваги

ВІК МАСА ТІЛА (в кг) СУМАРНА НОРМА НА ДОБУ

(В мг)

від 3 до 6 місяців до 7 350 с 6 до 12 місяців до 10 500 с 1 року до 3 років до 15 750 с 3 до 6 років до 22 1 000 с 6 до 9 років до 30 1 500 с 9 до 12 років до 40 2 000

Додаткові загальні рекомендації і застереження

Для того, щоб уникнути побічних ефектів, різких перепадів температури тіла, а також коливань больового синдрому, слід приймати парацетамол через рівні проміжки часу, мінімальними дозами і самої можливої короткою тривалістю курсу.

Скільки днів можна приймати парацетамол без перерви? У будь-якому випадку, і дорослим, і тим більше дітям, якщо температура не знижується протягом 3 днів, а біль не проходить на 5-7 добу, прийом парацетамолу слід припинити і терміново звернутися за допомогою до лікаря.

Чи небезпечний парацетамол

Незважаючи на те, що парацетамол внесений ВООЗ відразу в кілька списків необхідних і важливих ліків, а завдяки широким терапевтичним дозам випадкове передозування парацетамолом практично виключена, слід зазначити, – препарат має не тільки побічні ефекти, але і може надавати токсичну дію на печінку, нирки, кровоносну систему і залози внутрішньої секреції.

Побічні ефекти

На сьогоднішній день доведено, що якщо вагітна чоловічим плодом жінка приймає парацетамол занадто часто, то ризик народження хлопчика з неопустівшегося яєчками зростає в 16 разів.

У період годування груддю, молодим мамам також не рекомендований прийом парацетамолу, оскільки 1% потрапляє в молоко, а лікування цим препаратом дозволено тільки з 3-х місячного віку.

В цілому ж необхідно попередити, – навіть звичайні дози парацетамолу, але приємним довго і неконтрольовано, можуть бути причиною виникнення наступних побічних наслідків і ефектів:

  • системні порушення роботи печінки і нирок;
  • відрижка, печія, метеоризм, діарея або запор;
  • зміни картини крові – лейкопенія, панцитопенія, агранулоцитоз;
  • анемічні стани;
  • висип і свербіж шкірних покривів;
  • кровоточивість ясен;
  • кровотечі з носа;
  • ангіоневротичнийнабряк.

До сих пір ведуться суперечки між американськими та англійськими вченими-медиками. Перші стверджують, що повальне захоплення батьками парацетамолом в лікуванні будь-яких симптомів у дітей, призводить до того, що 41% захворює алергічними видами бронхіальної астми. Англійці ж вважають за краще не нагнітати обстановку, посилаючись на недостатнє (починаючи з 70-х років!) Час спостереження для статистичних висновків, пропонують не займатися самолікуванням і не застосовувати жарознижуючий засіб при кожному «зручному» випадку.

токсичність парацетамолу

Токсичний вплив парацетамолу на організм обумовлено тим, що на 97% метаболізується в печінці, і виводиться з організму у вигляді метаболітів разом з сечею. Тому найважливіше побічна токсична дія парацетамолу – це руйнування печінки.

Людям з патологіями печінки застосовувати парацетамол в будь-яких дозах не рекомендується, тому що при недоліку глутатіону в печінкових клітинах, неактивніметаболіти сульфат-парацетамолу блокують ферментну роботу клітин печінки і викликають їх некроз.

Сьогодні вже доведено, якщо регулярно п’ють алкоголь люди приймають парацетамол, – печінку обов’язково почне розкладатися. І для цього не потрібно токсична доза парацетамолу 7,5 або 10 г в поєднанні з великою кількістю міцного алкоголю. Досить випивати в день трохи більше ніж 0,5 л пива (для жінок – 0,33 л) і одночасно лікуватися допустимо високими дозами парацетамолу, і плачевний результат буде гарантований.

Що буде якщо приймати лише по кілька таблеток парацетамолу в день, але регулярно і тривалий час? Відповідь проста – розвинеться термінальна ниркова недостатність.

Крім усього перерахованого, тривалий і безконтрольний прийом парацетамолу може стати причиною шлунково-кишкових кровотеч, які часто закінчуються смертю.

Термін придатності

Що буде якщо випити прострочений парацетамол? Звичайно ж він не перетвориться на отруту, але наслідки можуть бути абсолютно непередбачувані. Чому? Тому, що на упаковці виробник проставляє час, протягом якого контролювалося дані ліки. А ось які процеси почнуть відбуватися після його закінчення ніким не вивчалися, і такі дослідження проводитися не будуть, через дорожнечу і недоцільність. Тому не варто ризикувати. У разі необхідності краще користуватися перевіреною схемою, яка схвалені фармацевтами усього світу: + 10% від загального часу зберігання до дня закінчення терміну придатності.

порушення дозування

Якщо не використовувати ці ліки з суїцидальної метою, то для досягнення критичної передозування, яка завдасть істотної шкоди або буде небезпечна для продовження життя, з’їсти потрібно досить багато таблеток:

  • порогова доза, яка згубно впливає на печінку – 10 г або 20 таблеток;
  • смертельна доза парацетамолу – 20 г або 40 таблеток по 500 мг.

Але навіть в таких кількостях прийнятий парацетамол, приніс шкоду для печінки тільки 3,9% ризикнули, а смертельний результат настав в 0,9% випадків, від намагалися звести рахунки з життям. В іншому, переважній більшості випадків, відбувається гостре або хронічна інтоксикація з характерними симптомами і наслідками. Але буває й інакше:

причини отруєння

Наведемо повний список причин, внаслідок яких можна отримати отруєння парацетамолом:

  1. Спроба самогубства.
  2. Одночасне лікування парацетамолом і комбінованими препаратами його містять.
  3. Захворювання печінки в анамнезі.
  4. Комбінація парацетамол + алкогольний напій.
  5. Поєднаний прийом з ектаріновой кислотою, фенобарбіталом, активаторів цитохрому Р-450, антигістамінних або глюкокортикоїдних ліків.

Отруєння парацетамолом – симптоми і стадії

У розвитку течії отруєння розрізняють IV стадії з показовими ознаками:

  1. 2-24 години після прийому критичною дози – загальна млявість, хочеться спати, трохи і постійно нудить, але можлива і блювота.
  2. 24-72 (96) години – прояв перших характерних ознак ураження печінки. Їхня вага залежить від кількості прийнятого «отрути».
  3. 72 (96) – 144 години – розвивається гостра печінкова недостатність:
    • в аналізі крові – різко підвищується концентрація білірубіну і молочної кислоти, знижується рівень глюкози і ph-крові;
    • виникають кровотечі – підшкірні, носові, з ясен;
    • сонливість змінюється психоемоційним і фізичним збудженням;
    • можливі судоми, порушення язика і галюцинації;
    • переслідує больовий синдром у правому боці;
    • в черевній порожнині накопичується рідина;
    • шкірні покриви і склери виражено жовтіють;
    • на тлі зниження температури розвивається лихоманка;
    • печінку зменшується в об’ємі;
    • порушується серцевий ритм;
    • можливий розвиток набряку мозку, печінкової енцефалопатії, сепсису, коми.

Як правило, летальний результат можливий на 3-5 добу після передозування.

  1. Якщо криза минула, то настає стадія одужання. Вчасно надана допомога, адекватне лікування і здатність печінкових клітин до швидкої регенерації приведуть до відновлення здоров’я через 3-4 тижні.

Яка методика дозволяє оцінити реальний ступінь загрози передозування парацетамолом і призначити адекватну терапію?

Для оперативної діагностики при отруєнні парацетамолом проводять вимір його концентрації в крові.

Для цього необхідно з’ясувати точний час прийняття критичною дози препарату. Через 4 години застосовують номограмму румаків-Меттью, яка дозволяє визначити рівень токсичності прийнятого кількості «отрути», і чи потрібно прийняти протиотруту.

Номограма румаків-Меттью дає достовірні результати (-25%) тільки при гострому отруєнні, а при хронічному або підгострому отруєнні, а також при прийомі комбінованих препаратів парацетамолу з пролонгованим дією, вона не застосовується. У таких випадках необхідна допомога вузькопрофільних фахівців токсикологічного центру.

Надання першої допомоги та лікування

Перша дія, яку слід виконати при підозрі на інтоксикацію парацетамолом – необхідно відразу ж викликати швидку допомогу! І тільки після дзвінка, промити шлунок великою кількістю теплої води, а потім прийняти дозу доступного сорбенту, відповідно до його інструкцією.

Увага! Не слід самостійно приймати сечогінні препарати для форсування діурезу. Він малоефективний, а в деяких випадках навіть небезпечний, тому такий метод виведення парацетамолу з організму не застосовуються навіть в госпітальних умовах.

Терапія отруєння парацетамолом проводитися виключно в госпітальних умовах, де фахівець, в залежності від тяжкості ураження, може скласти схему лікування з наступних процедур:

  • пероральне, ін’єкційне або зондове введення антидоту – У-ацетилцистеїну, який в легких випадках може бути замінений на Метіонін;
  • прокапування маннитола, глюкози, альбуміну, гемодез;
  • виходячи з тяжкості симптомів отруєння застосовують антибіотики, ін’єкції кровоостанавливающих препаратів, переливання плазми, інгаляції кисню.

Передозування у дитини

Оскільки у дітей молодше 6 років метаболізм парацетамолу проходить по іншому шляху, його гепатотоксический ефект проявляється в меншій мірі і ознаки печінкової недостатності фіксуються вкрай рідко. Тому легке отруєння парацетамолом у дітей можна лікувати і в домашніх умовах.

Проте, батьки повинні пам’ятати про те, що ліки, в тому числі і парацетамол, повинні зберігатися в безпечному місці. Летальним, для дитячого організму, може стати прийом парацетамолу в дозі з розрахунку 150 мг на 1 кг маси тіла.

профілактика отруєння

І на закінчення нагадаємо ще раз правила, які допоможуть уникнути передозування і не перетворять ліки на отруту:

  • строго дотримуватися дозування і інтервалів прийому;
  • не брати одночасно кілька препаратів що містять парацетамол;
  • в будь-якому випадку припинити прийом через 5 діб;
  • п’є, «печіночники» і літнім людям знизити дози як мінімум на 1/3;
  • дотримуватися принципу сумісності з іншими ліками;
  • зберігати парацетамол в недоступному для дітей місці.

І звичайно ж, найкращий спосіб убезпечити себе від отруєння парацетамолом – це консультація лікаря.